kentsel dönüşüm

kentsel dönüşüm

Kentsel dönüşüm, riskli olarak tespit edilen binaların yıkılarak yerine yenilenmesi işlemidir. Bu işlem sırasında kiracılar, bazı haklara sahiptir. Bu hakları iki başlıkta inceleyebiliriz: Tahliye, depozito ve kira desteği. 

  • Tahliye: Bir bina riskli olarak tanımlandıktan sonra mülk sahipleri de kiracılar da binayı tahliye etmek zorundadır. Riskli ev raporuna sahip mülk sahipleri, kira sözleşmesi yılının bitimine en az kala şu tarihte ihtar çekmelidir gibi yasalara bağlı değildir. Belediye riskli yapılara 60 gün süre tanır. Ardından 30 güne kadar ek süre verebilir. Bu sürede mülk tahliye edilmezse kolluk kuvvetleri dahil olabilir. 
  • Depozito: Tahliye kararı depozito ödemesini etkilemez. Sözleşmede aksi belirtilmediği sürece mülk sahibi depozitoyu kiracıya geri ödemek zorundadır. 
  • Kira desteği: Kentsel dönüşümde kira desteği daha çok mülk sahiplerine yapılıyor. Kiracı olarak bir seferlik olmak üzere kira desteğinden yararlanmak mümkün. 

Kiracı, kentsel dönüşüm kapsamındaki binanın tahliye edilmesi halinde, bu haklarının ihlal edildiğini düşünüyorsa, hukuki yardım alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnstabayisi ile instagram takipçi al