5 Yılını Dolduran Kiracının Hakları

5 yılını dolduran kiracının hakları neler? Özetle, bir evde 5 yılınızı doldurduğunuz zaman standart haklarınız devam eder. Fakat bu noktada mülk sahibine de bazı yasal haklar doğar. Şimdi bunlara göz atalım. 

Kira Sözleşmesinin Bitişi: Kiracı, 5 yılını tamamladığında, ev sahibi bu sözleşmeyi tek taraflı olarak iptal edemez. Ev sahibi, sadece kiracının kira ücretini yatırmaması, evi hasara uğratması ya da farklı bir amaçla kullanması gibi geçerli sebeplerle sözleşmeyi iptal edebilir.

Kira Ücretinin Yükseltilmesi: Mülk sahibi 5 yıllık kiracısının kirasını regülasyonların dışında yükseltmek için yasal sürece başvurabilir. Eğer ev sahibi kira ücretini yükseltmek istiyorsa, kiracısına en az 30 gün önceden yazılı bir şekilde bu durumu bildirmelidir. Kiracı, bu bildiriyi aldıktan sonra 15 gün içerisinde yeni kira bedeline onay vermezse, sözleşme sonlandırılır.

Evden Çıkarma: Mülk sahibinin kira sözleşmesine sahip 5 yıllık kiracısını 5 yılı dolduğu için çıkaramaz. Bu haklı bir gerekçe değildir. Bu durumu kiracıya en az 30 gün önceden yazılı olarak iletmelidir. Kiracı, bu bilgilendirmeyi aldıktan sonra 15 gün içerisinde evden çıkmayı kabul etmezse, ev sahibi yasal süreç başlatabilir.

Kiracılığının 5. yılını geride bırakanlar bu hakları bilerek hareket etmeli ve haklarının korunması adına gerekli adımları atmaları önerilir. Kiracı, sözleşmenin bitişi, kira bedelinin yükseltilmesi veya evden çıkarma gibi konularda yasal destek alabilmek için bir hukuk uzmanına danışabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnstabayisi ile instagram takipçi al