Kira Sözleşmesi Örneği

konut-kira-sozlesmesi

KİRA KONTRATI NEDİR?

Kira kontratları, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamına alınması ile birlikte kiracı ve mülk sahibinden çok bir borç alacak ilişkisine dönüşmüş oldu. Bu yüzden kira sözleşmesi çok önemli bir hale gelmiştir.
Türk Borçlar Kanunu’nun 299. maddesi, kira sözleşmesini, “Kiraya verenin, bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir” cümlesi ile tanımlamaktadır.
Kira anlaşmasına istinaden hazırlanan kira sözleşmesi kırtasiyelerden de temin edilebiliyor. Sözleşmede kira bedeli, kiracının ev sahibine her ay ne kadar kira ödeyeceği, kira sözleşme süresi ve kira artış oranları gibi bilgiler yer almalıdır. İşini sağlama almak isteyenler ise bu sözleşmeyi noter huzurunda imzalıyorlar.

KİRA KONTRATI NASIL DOLDURULUR?

Kiraya veren mülk sahibi ve kiralayan yani mülkü kiralayan arasında yapılan kira sözleşmesi 3 bölümden oluşur.

KİRALAMA İLE İLGİLİ

Kiralanacak olan mülkün cinsi, adresi, mülk sahibi ile kiralanacak yerin adresi ve iletişim bilgileri, kiralama sürecinin başlangıcı ve bitişi ile birlikte kira bedeli net bir şekilde belirtilir. Burası taraflar tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulması gereken en önemli yerdir.

İnstabayisi ile instagram takipçi al